Ühistranspordiportaal

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Saastekvootide müügist saadava tulu eest ostetakse maakonnaliinidele uusi busse

Trüki

Vabariigi Valitsus kiitis oma neljapäevasel istungil heaks kaks Eesti kasutamata saastekvoodi ühikute AAU’de (Assigned Amount Units) ostu-müügi lepingu eelnõu, mis sõlmitakse Hispaania Kuningriigi ja Jaapani panga Sumitomo Mitsui Banking Corporation`iga (SMBC). Tehingute jõustumisel on valitsus müünud sel aastal lubatud heitkoguste ühikuid ühe miljardi krooni eest, mis on kaks korda rohkem kui on plaanitud käesoleva aasta riigieelarves.

AAU-de müük toimub rohelise investeerimisskeemi kaudu, mis näeb ette saadud raha suunamist CO2 jt kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendavatesse keskkonnasõbralikesse projektidesse. Selle otsusega jõudsid lõpule ligi aasta kestnud tehingu ettevalmistuse läbirääkimised. Kokkuleppel Hispaaniaga kasutatakse tehingust saadud raha muuhulgas keskkonnasõbraliku ühistranspordi arendamiseks.

Ühistranspordi arendamise investeerimisskeemi kaudu soetab Eesti riik 21 miljoni euro ehk 328 miljoni krooni eest uusi avaliku liiniveo teostamiseks sobilikke ökonoomseid busse. Toetusskeemi rakendamiseks viib maanteeamet läbi riigihanke. Hanke tulemusena soetatavad bussid võetakse kasutusele maakonnaliinide ja linnalähiliinide teenindamiseks. Eeldatavalt on antud vahendite eest võimalik soetada ca 110 bussi ning need võetakse kasutusele tuleval aastal.

29.07.2010 Eesti Päevaleht kirjutas ka, et riigile ostetavad bussid antakse tõenäoliselt opereerida eraettevõtetele kuni lepinguperioodi lõpuni. Samuti võib sellega väheneda dotatsioonivajadus. Uued bussid tulevad tõenäoliselt suuremat sorti ja säästlike diiselmootoritega, mis on võimelised kasutama ka biolisandiga diiselkütust.

ATKO Grupi suuromanik Arvo Sarapuu rääkis logistikauudised.net-ile, et busside ost on iseenesest hea, kuid ta loodab riigilt mõistliku suurusega busside ostmist.